Gold Bilgisayar Sahtekarlığı – Eurotech Bilgisayar Sahtekarlığı

0
268

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere 2 ismi bulunan bu firma hakkında neden sahtekar ibaresi kullandım, nasıl bu sahtekarlıktan kurtulabiliriz, alışveriş yapmalı mıyız?, Satın alınan fakat Gönderilmeyen veya iade edilen ürünün ücreti karta iade edilmeyen alışverişlerde paramızı nasıl iade alacağız ondan bahsedeceğim.

Evet bir zamanların elektronik mağaza devi Gold Bilgisayar veya diğer adıyla Eurotech Bilgisayar  yaklaşık 3-4 senedir müşterilerini mağdur ediyor ve mağdur olan müşterilerin sayısı giderek artıyor. Google da araştırma yaptığınızda o kadar çok şikayet eden mağdur var ki şaşırırsınız.

Siparişi verip ürününü alamayan mı ararsınız, Ürünü iade edip parasını alamayan mı diyelim daha bir çok mesele ile Gold Bilgisayar müşterilerini tamamen mağdur etmekte.

Peki biz Gold Bilgisayar mağduru olmamak için ne Yapmalıyız? Tabiki önce alışveriş yapmamalıyız :). Ama benim gibi bir çok kişi satın alacağı ürünü önceden internetten araştırıp, ürün hakkındaki yorumları okuyup, mağazaların değerlendirme puanlarına bakıp, ürünün garantisi, teknik servisi vs inceleyip satın almakta. Ama işte ne kadar araştırırsak araştıralım Gold Bilgisayar’a denk gelebiliyorsunuz. Tabi ki bu Gold Bilgisayar olmaz başka bir firmada olabilir. Ama şu an mevzu muz Gold Bilgisayar.

Aylar önce bir Çamaşır Makinesi araştırmamda ben de bu hataya düşerek Gold Bilgisayar’dan kredi kartımla ödeyerek satın aldım. Bilgisayarcı da Çamaşır Makinesi ne arıyorsa bu da ayrı bir konu tabi. :). İsteyen istediğini satar mantığı işliyor burda. Ürün gönderilmedi tabi. Bende Doğal olarak ürünün neden gönderilmediğini bi sorayım dedim çok muhterem müşteri temsilcisinden. Ürünün açıklamasında ANINDA KARGO ibaresi olmasa zaten bi 7-8 gün beklerdim ama ben 2 gün sonra aradım . Müşteri hizmetlerini aradığımda ooo birde ne göreyim 40 kişi sırada bekliyor. İşkillenmedim diyemem beklerken 40 kişi biriktiyse var bunda birşey diyorsunuz ister istemez ve beklemeye karar verdim. yaklaşık 45 dk bekledikten sonra karşıma çıkan müşteri hizmetlerine siparişim hakkında bilgi almak istiyorum dedim. Ürün gönderilecek beyefendi dendi. Bende ürünün ANINDA KARGO yazdığını ama gönderilmediğini evde çamaşır makinesini bekleyen çamaşırların olduğunu belirttim. 🙂 Birlikte bakalım hangi üründe dedi arkadaş , oo ürün sayfasına girdim şok oldum. Teslim süresi 10-15 gün yazıyor. Eyvah dedim dolandırıldık.

Sonra siparişimin iptal edilmesini ve paramın kartıma acilen ama acilen iade edilmesini istiyorum dedim. Hemen efendim dediler ve siparişi iptal ettiiiik. Sonra para ne zaman iade olur dedim 3 ay sürer demesin mi…! Kısa süren tartışmadan sonra telefon görüşmesini sonlandırdık.

Ben hemen kredi kartımın bağlı olduğu bankayı aradım. Banka sağolsun hemen yardımcı oldu diyemiyorum çünkü sanki beraber çalışıyorlarmış gibi siz kendiniz ödemişsiniz bir şey yapamayız beyefendi dediler.

Daha sonra aklıma E-devlet hizmeti geldi. E-Devlet üzerinden Tüketici Hakları Mahkemesi’ne online olarak başvuru yaptım. Gerekli evraklar olarak da ekstre, Sipariş ekranı falan filan ne bulduysam ekledim.. Aradan 5 ay geçti kontrol ediyorum ama tık yok. Tabi bu arada gelmeyen çamaşır makinesinin taksitini de paşa paşa ödüyorum.

vee 6 ay sonra tekrar Gold Bilgisayarı aradım ve müşteri temsilcisi arkadaştan Allah razı olsun bombayı patlattı diyebilirim.

Gold Bilgisayar iflas tasfiye falan filan durumda dedi. Bankanıza yazılı bir biçimde harcama itirazı yaparsanız sipariş numarasını belirterek, bize soruyorlar bizde siparişin iptal olduğunu kabul ediyoruz ve 7-8 günde paranızı kartınıza iade ediyorlar dedi. Belkide şans eseri o müşteri temsilcisi değilde kıl biri çıksaydı anlatmasaydı ben şu an hala bekliyor olacaktım. Ne mi oldu? Tabi ki dediği gibi 7-8 gün içinde banka kartıma ücreti iade etti.

Siz siz olun internetten alışveriş yaparken kullanıcıların yorumlarına çok dikkat edin benim gibi 6 ay gelmeyen ürünün taksitini ödemeyin.  Sağlıcakla..