Gmail Hesabında 2 Adımlı Doğrulama ve Sonrasında Outlook Kullanma

0
361

Gmail, uzun zamandır bir çok kullanıcısına güvenli hizmet verebilmek için vargücüyle çalışmaktadır. Gmail hesapları kötü niyetli kişiler tarafından çalınsada, tekrar geri alabilmekte kolaylaşmaya başladı. Gmail şu an 2 adımlı doğrulama diye bir uygulama kullanıyor. 2 Adımlı doğrulama sistemi olmadığında gmail’de Çoğu kişi hesabını korumak için tek bir güvenlik işlemi kullanıyor:Şifre.  2 Adımlı Doğrulama kullanıldığında ise, kötü amaçlı biri şifre hesabınızı ele geçirse bile hesabınıza erişmek için cep telefonunuza veya Güvenlik Anahtarınıza ihtiyaç duyuyor. Böylelikle gmail hesabınızı çalmak isteyen kişi veya kişiler cep telefonunuzu da çalması gerekiyor tıpkı bankaların internet şubelerine giriş yapmak gibi.


Şimdi lafı uzatmadan gelelim 2 adımlı doğrulamayı aktif etmek için yapmamız gereken işlmelere.

Öncelikle https://www.google.com/intl/tr/landing/2step/#tab=why-you-need-it linkine tıklayarak alt tarafta BAŞLAYIN tuşuna tıklamanız gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki ekranı bularak yönlendirmeleri takip etmeniz gerekyior. Çok basit bir şekilde telefonunuza mesaj gelerek oturum açılmasını sağlayabiliyorsunuz.


Gelelim can alıcı konuya. 2 adımlı doğrulamayı aktif ettiğinizde windows yüklü bilgisayarınızda outlook programı kullanıyorsanız mailleri alamamaya başlayacaksınız. Yani sürekli şifre hatası vermeye başlayacak.


Bu 2 adımlı doğrulamayı aktif ettiğinizde herhangi bir tarayıcıdan gmail hesabınıza giriş yapmak istediğinizde şifrenizi girdikten sonra telefonunuza gelen sms deki kodu da girmeniz gerekiyor. Peki her outlook programını açtığınızda mesaj mı gelecek diye bir soru geliyor aklımıza. 🙂 Tabi ki hayır. Belli başlı mail görüntüleme uygulamaları (örnek: outlook) için özel şifre üretiyor gmail abimiz.  Aşağıdaki linke tıklayarak yukarıda ki görselde bulunan sayfadan uygulamamız için özel şifre üretiyoruz.

Yani outlook programı 2 adımlı doğrulama ile birlikte kolaylıkla kullanılabiliyor.  Sorularınız olursa yorum kısmına yazarak bilgi paylaşımı yapabiliriz.

https://support.google.com/accounts/answer/185833