Stres Çarkı Nedir? Ne İşe Yarar?

0
453
Eskiden topaçla, çelik ve çomakla oynayan çocuklar artık stres çarkı denen yeni bir icat ile şu an oldukça ilgili durumda. Hatta bazılarına göre stres çarkı yetişkinlerde tesbihin bile yerini alabileceği söyleniyor. Stres çarkı (İngilizcesi fidget spin ya da hand spin) denilen icat çocuklarda ve gençlerde stresi azalttığı iddia ediliyor.

Stres Çarkı Nedir?

Genellikle stresli ve sıkıntılı dönemlerde, zihni dağıtmak için elimizde uğraşacağımız bir fırıldak olarak adlandırılabilir. Eskiden yetişkinlerde stres topu çok yaygın ve popülerdi, bu da stres stopuna benzer bir aksesuar olarak dikkat çekiyor. Topaçla oynayanlar stres çarkının topaçın yerinin tutamayacağını o da diğer benzer ürünler gibi kısa zamanda unutulacağını söylüyorlar. Başka Amerika olmak üzere şimdiden bir çok ülkede yasaklanan stres çarkı, çocuklarda dikkat dağınıklığına yol açtığını söylüyorlar.


Piyasada 5-10 TL fiyat aralığında satılan stres çarkları, elinizde döndürdüğünüzde etraftakilerin de ilgisini çekiyor. Bu özelliği sayesinde çocuklar tarafından daha çok ilgi görüyor. Şu an marketlerde bile satılan stres çarklarının satış adedi tahmin bile edilemeyecek kadar yüksek durumda. Elbette hemen hemen her üründe olduğu gibi orjinalinden uzak taklitleri de mevcut. Taklitlerinin orjinalinden daha az süre ile döndüğü söylensede çocuklar şimdiden aralarında en uzun süre dönen stres çarkı yarışması hatta turnuva bile düzenliyorlar.


Stres çarkını ortasından iki parmağınızla tuttuğunuzda diğer elinizle dokunuyorsunuz ve neredeyse kendi ivmesiyle 5 DK’ya kadar dönebiliyor. İçinde bilyelerin bulunduğu rulman adı verilen yağlanmış bir mekanizma mevcut. Profesyonel olanların 700 km/h hızla çevrildiği söylense de yeni başlayan 45 sn ile başlıyorlarmış. O yüzden yeni başladınız ve 45-90 sn arasında döndürebiliyorsanız stres çarkınız bozuk değil siz acemisiniz 🙂


Stres çarkı ilk bakışta basit bir cihaz olarak görünse de dönme işini fizik kurallarına göre yapıyor. Stres çarkının ortasında ki bilye ağırlık merkezini oluşturuyor. Piyasada ışıklıları da bulunan stres çarkları 45-50 TL ye kadar satılıyor. Stres çarkları sadece gençler ve çocukların değil artık yetişkinlerin de elinden düşmüyor.

İşte Stres Çarkı ustasından Spin Şov. İYİ SEYİRLER.