Youtube Çocukları Bağımlı Yapıyor

1
304

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu Youtube’u bilmeyeniniz yoktur. Youtube’a yüklenen videolar ne kadar çok denetlenirse denetlensin, youtuber adı verilen, yüklenen videolardan para kazanmak için her çeşit video yükleyen insanlar, özellikle çocuklara yönelik olarak yüklenen videolarda oldukça zararlı paylaşımlarda bulunuyor ve bu videolar çocuklarda bağımlılık haline gelmiş durumda.

Genellikle çocuklara yönelik videoların çoğu oyun videoları. Bu oyun videolarında oyun oynayan bir şahıs ve konuşmaları yer alıyor. Bu videolarda dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi oynadığı oyunu kaydeden, kaydederken de oyunla ilgili konuşan kişilerin fazlasıyla küfürlü konuşmaları. Bu videolarda geçen konuşmalarda oldukça fazla küfür içerdiği için çocuklarımızın üzerindeki etkisini düşünemiyorum bile.


Elbette youtube’ta faydalı içerikleri olan vieeolar var ama öocukların saatlerce bilgisayar başında faydalı içerikli video izlemesi de çok iyi bir şey değil. Çocuğunuza eğitici bir video buldunuz ve videoyu açıp yalnız bıraktınız. Dakikalar sonra gelip baktığınızda çocuğunuzu ya birbirleriyle küfürlü kavga eden insanların bulunduğu bir videoyu veya +18 hareketler yapan sapık insanların yüklediği videoları izlerken bulabilirsiniz. Bu videolar çocukların zihinsel, kültürel ve ahlak anlayışını zedelemekte, hatta şiddet dolu bir insan olmasına zemin hazırlamakta.


Denetimsiz videolar diyorum çünkü çocukların izlememesi gereken videoların tamamen çocuklara açık olması gerçekten tehlikeli bir hal almış durumda. Alınması gereken önlemlere gelirsek, modem üzerinden youtube engellemesi yapmak, evde internet kullanan çocuklarınızı sakıncalı içerikleri izlemesine engel olmak için bence çok iyi bir çözüm. Google de modemlerde ebeveyn kontrolü olarak arattığınızda kullandığınız modem marka ve modeline göre ayarları bulmanız mümkün. Modemlerde admin paneline giriş yaptığınızda kısıtlamalar, sınırlamalar veya ebeveyn kontrolü gibi başlıklarda bulunan ayar kısmına anahtar kelime olarak youtube diye girdiğinizde engelleyebileceksiniz.


Bir alışveriş merkezinde youtube’a yüklediği videolar ile ünlü olan, hayranları genellikle çocuklardan oluşan bir youtuber‘in imza gününe denk geldiğimde gözlerime inanamadım. Bu şahıs videolarında belki çocuklara yararlı içerikler sunuyor ama o kadar bir kalabalık çocuk kitlesi hayranı vardı ki anlatamam. Alıveriş merkezini adeta çocuklar istila etmiş durumdaydı diyebilirim. Çocukları youtube bağımlılığından kurtarmak için ebeveynlere çok iş düştüğü kesin.